Öğrenme Stilleri Doğrudan Öğretim Yöntemli Ders Planlaması!



Konu: Öğrenme Stilleri

Düzey: Orta Okul

Hedefler: Öğrenci öğrenme stillerini bilir.

                 Öğrenci yatkın olduğu öğrenme stillerini bilir.

                 Yatkın olunan öğrenme stillerine göre çalışılmaya başlanır.

Ortamsal Koşullar: Bir sınıfın tüm öğrencilerinin sığabileceği bir konferans odası, sunuma dikkat çekecek şekilde ayarlanmış ışık düzeyi, odanın içindeki dikkat dağıtabilecek unsurlar kaldırılmış, gürültüden uzak, sıcaklık düzeyi normal derecede.

Materyal Kullanımı: Konu ile ilgili hazırlanıp öğrencilere sunumdan önce dağıtılan infografikler. 



Zaman Planlaması: Sunum için 30 dakika.

Yöntem Seçimi: Doğrudan Öğretim Yöntemi

Öğrenme Süreci:

-Dikkat Çekme

Verilen eğitim için hazırlanmış slayttın başlık sayfası tüm öğrencilerin dikkatini toplayacak nitelikte olmalıdır. Bu dikkat çekici unsur, renklerle veya konu ile ilgili zıtlıklarla sağlanabilir. Aynı şekilde dikkati üzerine çekmek isteyen öğretmen de zıt ifadeleri veya çelişkileri kullanabilir. Buna ek olarak konuyla ilgili tek doğru cevap aramayan, giriş soruları sorabilir. Bu sorular hem öğrencilerin dikkatini çekecek hem de önceki öğrenmelerini konuyla bağdaştırarak kolay öğrenmelerini sağlayacak düzeyde olmalıdır.

-Motivasyon

Eğitimin biliş kısmı için hazırlanan sunum, öğrenciyi sıkmadan ve bıktırmadan ilerlemeli ve buna ek olarak anlaşılır ve eğlenceli olmalıdır. Bu açıdan bıktırmamak için sunumu olabildiğince kısa ve öz hazırlamak gerekmektedir. Aynı şekilde eğlenceli olması açısından da sunumda kullanılan materyallerin öğrencilerin hoşuna gidecek ve dikkatlerini dağıtmayacak düzenlemelerle hazırlanması gerekmektedir. Verilen eğitimin etkililiği, öğrencilerin bu eğitimin yararlı ve kullanışlı olduğunu düşünmesiyle artacaktır. Bu etki, öğrencilerin eğitimde verilen kazanımları uygulayabileceğine dair inançları ile katlanarak artacaktır.

-Öğrencileri Hedeflerden Haberdar Etme

Verilen eğitimi öğrencilerin anlayabileceği açıklıkta yapmak kadar önemli olan bir diğer husus ise öğrencinin bu eğitimin amacının ne olduğunu, neler içerdiğini ve neler kazandıracağını bilmesi gerekliliğidir. Sunuma başlamadan önce bu eğitimin amacını ve neler içerdiğini öğrencilere açıkladıktan sonra sunum sonunda neler kazanacaklarını ve nelerin bilincinde olacakları hakkında bilgilendirilmeliler.

-İçerik Sunma

            Eğitim için hazırlanan sunum ve diğer materyallerin içeriği bakımından nasıl olacağını diğer başlıklar altında değinilmiştir. Ancak bunlara ek olarak sunumun içeriğinin özgün olması ve seçilen gruba hitap edecek düzeyde olması gerekmektedir. Aynı şekilde her bilginin sunumda verilmesindense sadece ihtiyaç duyulan ve bunu kısa ve öz anlatan bir şekilde bilginin sunulması uygundur. Kısa ve öz olmasının gerekliliği önemlidir ancak tüm öğrencilere hitap etmesi ve hepsi için anlamlı olması bakımından sunumda öğretimsel çeşitliliğin artırılması da önemlidir.

-İstenilen Davranışı Ortaya Çıkarma

            Zaman planlaması bölümünde de ifade edildiği üzere, sunum için verilen 10-15 dakikanın sonunda değerlendirme süreci başlar. Bu değerlendirme sürecinde öncelikle öğrencilere sunum hakkında akıllarında bir soru işareti kalıp kalmadığı sorulmalıdır. Sunum hakkında gelen sorular ardından öğretmenin öğrencilere sunum hakkında soru yöneltmesi gerekmektedir. Bu sorular sunumun kafalarında oturup oturmadığını ölçen kişisel sorular (örneğin; Mehmet sunumda öğrendiklerine göre senin yatkın olduğun öğrenme stili sence hangisi?) olacağı gibi bu sorular tartışma ve karşılaştırma ortamı yaratacak düzeyde de (örneğin; Sizce Mehmet’in sunduğu gerekçelere göre seçtiği stil doğru mu?) olabilir.

-Geribildirim

            Bu kısımda az önce öğrencilerin verdiği cevapları uygun bir geri bildirimle karşılamak önemlidir. Verilen cevaba gösterdiğimiz tepki öğrenci için çok önem teşkil etmektedir. Öğrenci sunumdan sonra kendi yatkın olduğu öğrenme stilini doğru analiz etmişse ‘Çok güzel’, ‘Aferin’ gibi geri bildirimler yapılmalı. Aynı şekilde öğrencinin cevabı doğru analiz edilmemişse ‘İyi deneme’, ‘Tekrar düşünelim’ gibi geri bildirimler verilmelidir.

-Öğrenme Ürünlerini Değerlendirme

            Verilen eğitimin amacına ulaşıp ulaşmadığını bilmek için çeşitli değerlendirmeler yapılabilir. Bu değerlendirmelerin en genel hali, eğitim verilen öğrencilerin yatkın olduğu öğrenme stiline göre çalıştıklarında eğitim başarılarındaki artış oranına bakmak ve bu artışı değerlendirmektir. Değerlendirmelerin en özelleşmiş hali ise öğrencilerin bireysel istekleri üzerine bu konuda beraber süreci yürütmek ve düzenli aralıklarla bu çalışmaların sağladığı başarı artışının ölçülüp değerlendirilmesidir. Bu değerlendirmelerden elde edilecekler, öğrencilerin bu eğitimden neler kazandıkları hakkında bilgiler sağlayacaktır.

.

.

Kaynak:

Etkili Öğretim Yöntemleri; Araştırma Temelli Uygulama (Çeviri Editörü: Prof. Dr. M. Bahaddin ACAT, 2015) / (Effective Teaching Methods; Research-Based Practice) (Gray D. Borich, 1988)




Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

A'dan Z'ye Pozitif Disiplin Kitabı Kavram Haritası!

Eğitimde Araştırma Kaynakça!

'Alan Seçimi' Literatür Taraması!