Öğrenme Stilleri Dolaylı Öğretim Yöntemli Ders Planlaması!

 


Konu: Öğrenme Stilleri

Düzey: Orta Okul

Hedef: Öğrenme stilleri kavramlarını, örüntülerini öğretmek.

Ortamsal Koşullar: Bir sınıfın tüm öğrencilerinin sığabileceği bir konferans odası, sunuma dikkat çekecek şekilde ayarlanmış ışık düzeyi, odanın içindeki dikkat dağıtabilecek unsurlar kaldırılmış, gürültüden uzak, sıcaklık düzeyi normal derecede.

Zaman Planlaması: Sunum için 10 dakika, değerlendirme ve geribildirim için 20 dakika

Yöntem Seçimi: Dolaylı Öğretim Yöntemi

Öğrenme Süreci:

-Dikkat Çekme

            Öğretmen, öğrenme stilleriyle ilgili genel resmi veren ve kavramı açan ön örgütleyicilerle (kavramsal ön izleme) derse başlar

-Öğrencileri Hedeften Haberdar Etme

            Öğretmen genellemeleri daraltmak için tümevarım yolu kullanarak öğrenci cevaplarına odaklanır. Öğrenme stilleri ile ilgili asıl odak noktasına ulaşmak amaçlanır.

-İçeriği Sunma

            Öğretmen, öğrencilerin öğrenme farklılıklarından yola çıkarak; öğrencilerin kendi deneyim ve ilgilerinden ek örnekler verir.

-İstenen Davranışı Ortaya Çıkarma

            Öğretmen, öğrencileri de bu stiller hakkında cevaplarını değerlendirmek için sürece dahil eder.

-Geri Bildirim Sağlama

            Öğretmen, öğrenme stilleri hakkında fikirlerini belirtip tartışan öğrencilerini; pekiştirip geliştirmek için destekler ve yönlendirir.

.

.

Kaynak:

Etkili Öğretim Yöntemleri; Araştırma Temelli Uygulama (Çeviri Editörü: Prof. Dr. M. Bahaddin ACAT, 2015) / (Effective Teaching Methods; Research-Based Practice) (Gray D. Borich, 1988)




Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

A'dan Z'ye Pozitif Disiplin Kitabı Kavram Haritası!

Eğitimde Araştırma Kaynakça!

'Alan Seçimi' Literatür Taraması!