Öğrenme Stilleri Öz Yönetimli Öğretim Yöntemli Ders Planı!

 


Konu: Öğrenme Stilleri

Düzey: Orta Okul

Hedef: Öğrenme stillerini proje tabanlı öğrenme.

Ortamsal Koşullar: Bir sınıfın tüm öğrencilerinin sığabileceği bir konferans odası, sunuma dikkat çekecek şekilde ayarlanmış ışık düzeyi, odanın içindeki dikkat dağıtabilecek unsurlar kaldırılmış, gürültüden uzak, sıcaklık düzeyi normal derecede.

Zaman Planlaması: Ödevin yönergelerinin açıklanması 10 dakika, Planların kontrol edilmesi 40 dakika, Değerlendirme.

Yöntem Seçimi: Öz Yönetimli Öğretim Yöntemi

Öğrenme Süreci:

-Yeni Öğrenme Görevi

            Öğretmen, öğrenme stilleri konusu için öğrenme görevi hazırlar ve öğrencilere sunar.

-Planlama Kontrolü

            Öğretmen, öğrenciye ödev içeriğini nasıl hazırlayarak öğrenmeyi planladığını sorar.

-Yönlendirme

            Stillerle ilgili içeriği düzenleme ve öğrenmeye yönelik daha etkin bir işleyişten bahseder ve açıklar. Öğrenciye çalışma sorularını kullandırır, notlar aldırır, metindeki anahtar yerleri vurgulatır.

-Uygulama

            Öğretmen, proje yapımı sırasında öğrenciye, öğrenme stillerini uygulayabileceği benzer görevler verir. İzleyici rolünü azaltarak öğrenicinin pratik yapmasına fırsat sağlar.

-Sonuç

            Öğrenme stilleri projesinden öğrencinin anladıkları sorularak sonuç ve öğretilen stratejiler kontrol edilir.

.

.

.

.

.

.

.

.

Kaynak:

Etkili Öğretim Yöntemleri; Araştırma Temelli Uygulama (Çeviri Editörü: Prof. Dr. M. Bahaddin ACAT, 2015) / (Effective Teaching Methods; Research-Based Practice) (Gray D. Borich, 1988)

 

 

 

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

A'dan Z'ye Pozitif Disiplin Kitabı Kavram Haritası!

Eğitimde Araştırma Kaynakça!

'Alan Seçimi' Literatür Taraması!